on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...

 

Як ми короля зустрічали

Вона-красива, елегантна, з приємною усмішкою. Він – стриманий, спокійний та впевнений у собі. Що, втім, не дивно, адже вони – Король та Корольова. Все за протоколом, красиво і як має бути. Дивно інше. Навіть під час офіційних заходів журналісти ні-ні, та й помічали, з якою ніжністю дивилися вони один на одного: дві людини, які розуміють партнера без слів. Візит на Херсонщину (в село Зміївка та на ЗАТ «Чумак») королівського подружжя зі Швеції, Карла XVI Густава та Сільвії, пройшов під пильною увагою багатьох журналістів місцевих та центральних ЗМІ. Адже з часів Катерини II до нас у регіон нога монарха більше не ступала. Та що там Таврія, столиця наша бачить Карла XVI Густава раз на 30 років.

Українські шведи: погляд через століття

Те, що король та королева приділили особливу увагу нашій області, і зокрема, селу Зміївка Бериславського району, цілком зрозуміло. Це село раніше називалося Старошведське. Тут і досі компактно мешкають нащадки етнічних шведів, яких та сама Катерина II переселила до Таврії з острова Даго у Балтійському морі. Ця дорога була для шведів важкою: за вісім місяців пройшли вони пішки 2 тисячі кілометрів. 1 травня 1782 року у наші краю прибуло 500 селян, а ще через рік живих залишилося лише близько 150. Коли вони заснували село 1795 року, їх вже залишилося лише 130 людина. У 1929 році 900 поселенців вирушили до Швеції, 250 з них повернулися через рік-два тому, до села, яке стало для них рідним. Разом з українцями вони пережили тут жах громадянської війни, Голодомор 1932 – 1933 років, репресії сталінського режиму. Про це розповів губернатор Борис Сіленков на церемонії відкриття нової автодороги до Зміївки, у якій взяли участь король та королева.

Власне, як зазначили журналісти, урочисте відкриття руху автотранспорту згаданою дорогою, але без участі короля Швеції, пройшло трохи раніше. Але, з іншого боку, дорогу збудували до його візиту, тож перший, захід можна вважати лише репетицією місцевої влади. А шлях став своєрідним символом дружби між двома європейськими народами.

Королева – вона і є королева

Місцеві діти трошки засмутилися: вони очікували, що королева має бути в бальній сукні та короні – як у казках. А ось журналісти вже з перших кроків королівського подружжя відзначили класичний костюм (рожевого кольору) королеви Сільвії. До нього мінімум прикрас, зручні туфлі на невисоких підборах. І доброзичливу усмішку, яка замінила собою виступи та промови і на зустрічі з жителями Зміївки, і на відкритті дитячого ігрового майданчика біля дитсадка, та під час передачі медичного обладнання для дільничної лікарні.

Гостей село зустрічало у жовто-синьому забарвленні: скільки було прапорів двох країн на будинках та в руках місцевих мешканців. Маленька Катя вручила королеві букетик квітів. А її бабуся, разом з іншими своїми подругами, заспівала для короля та королеви гімн Швеції рідною для них шведською мовою. У цьому король доброзичливо слухав, а королева співала разом із ними. До речі, зміївські бабусі-шведки володіють не лише старошведською мовою, яку у Швеції вже забули. Вони вразили (принаймні – нас) своєю соковитою, гарною, чистою українською мовою. Журналістам жінки розповіли, що часто зустрічають гостей зі Швеції, листуються із родичами з далекої батьківщини. «Зараз тут мешкає 47 сімей шведів», - розповіла місцева мешканка Ганна Семенівна Лютко (Сігалетт). Сама вона шведка, вийшла заміж за українця.

Зазначимо, що у Зміївці мирно мешкають люди 12 національностей. А тому подарунки, які зробило селу королівське подружжя, розраховані не лише на шведів. Скажімо, сьогодні у дитячому садочку, якому подарували ігровий майданчик, займається 35 дітей. Серед них, за словами завідувачки Наталі Висоцької, і українці, і гагаузи, і росіяни. Але... - жодного маленького шведа. Поки що, звичайно. «А ось минулого року у нас був хлопчик-випускник за національністю швед», - зауважила завідувачка.

Хочемо жити як люди

Високі гості також поклали вінок до пам'ятного знаку шведам та німцям, які були репресовані комуністичним режимом у 1937-1938 роках. Він розміщений на території Свято-Михайлівської церкви (кирхи), яку мирно ділять православна та шведська лютеранська громада. До речі, пастори зі Швеції приїжджають до Зміївки раз на кілька місяців, оскільки свого священика громада не має. У кірху король та королева увійшли у супроводі представників місцевої громади: журналістів попросили не заважати цьому спілкуванню. Поки король і королева спілкувалися в кірсі за зачиненими дверима, місцеві жителі, чекаючи їхнього виходу, намагалися вирішити проблеми села і вимагали допомоги. Благо, у почеті «записався» депутат Верховної Ради Леонід Кожара. Як виявилось, до заходу він має безпосереднє відношення. Мало того, що входить до комітету із закордонних справ, так і ще колишній посол України у Швеції. Тож народний обранець вислуховував прохання місцевих жителів.

Виявилося, у Зміївці, по стежках, протоптаних королем, чекають на приплив інвестицій, відродження підприємств, нових доріг, газу, а головне - повернення молоді до небагатого і, подекуди, зруйнованого села. Як молоді, так і люди похилого віку говорили про те, що живуть на дуже родючій землі. Готові на ній працювати, тільки нарікали, що не чим. Ще просили собі... господаря, на крайній край - якогось директора. А от у своїх кермових, схоже, зневірилися - чекають на милість від шведського короля. І навіть, жартома чи всерйоз, збиралися просити вінценосного взяти їх під своє підданство.

Відповідей по суті депутат так і не дав. Щоправда, періодично просив поводитися тихіше, якби, не дай Боже, у короля не виникло сумнівів, що тут проживають цивілізовані люди. Воно то так, та невже доведеться ще тридцять років чекати на прибуття члена королівської родини зі Швеції, щоб українське село зі шведським корінням отримало нову дорогу чи газ?

Наша довідка. Король Карл XVI, який титулувався з народження як принц Карл Густав Фольке Губертус - єдиний син принца Густава Адольфа, герцога Вестерботтенського, і принцеси Сібіли Саксен-Кобург-Готської. Вступивши в 1973 на трон, 27-річний (наймолодший з династії Бернадотов) король Карл XVI Густав замінив свого 90-річного діда Густафа VI Адольфа. Саме тоді він вибрав своїм девізом фразу: "Для Швеції - в ногу з часом".

Її величність королева Сільвія народилася 23 грудня 1943 року. Дочка німецького бізнесмена Вальтера Зоммерлат та бразиліанки Аліс Зоммерлат, уродженої де Толедо.
У королівської пари троє дітей: кронпринцеса Вікторія (нар. 14 липня 1977), принц Карл-Філіпп (нар. 13 травня 1979), принцеса Мадлен (нар. 10 червня 1982)

Оксана Корінна, Ірина Феш
Херсон маркет.- 09.10.2008

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.