on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Готи в Північному Причорномор

Готи в Північному Причорномор

Готи, що жили до III в. н.е. на периферії відомого грекам і римлянам варварського миру, були обійдені увагою античних письменників. Тому ми дуже мало знаємо про ранній період їх історії. Проте, деякі дані стародавніх авторів про германців цілком застосовні і до готів. Найбільш докладні і цікаві відомості про них залишив римський історик I-початку II в. н.е. Корнелій Тацит. По словах Тацита, ".населяющие Германію племена. іськоне складають особливий, такий, що зберіг початкову чистоту і лише на себе самого схожий народ. Звідси, не дивлячись на таке число людей, всім їм властива та ж зовнішність: жорсткі блакитні очі, русяве волосся, рослі тіла, здібні тільки до короткочасного зусилля; разом з тим їм не вистачає терпіння, щоб наполегливо і напружено трудитися, і вони зовсім не виносять спрагу і спеки, тоді як негода і грунт привчили їх легко зазнавати холод і голод". Відомості про походження готовий мають легендарний характер. Адже за словами римського історика, "германцям відомий тільки один. вид оповідання про минувщині" - "стародавні співи".  І дійсно, готський історик VI в. н.е. Іордан, праця, що написала, про походження і історію свого народу уточнює, що описані ним події згадуються "в стародавніх. піснях як би на зразок історії і для загального зведення".

Іордан оповідає про переселення готовий на трьох кораблях з Скандинавії через Балтійське море в область нижньої Вісли і їх, наповненому битвами і героїчними діяннями, шляхи на південь, до Чорного моря, де вони досягли бажаної землі в Скифії. "З цього самого острова Ськандзи (Скандинавія), як би з майстернею, що виготовляє племена або, вірніше, як би з утроби, що породжує племена, за переказами, вишли колись готів з королем своїм на ім'я Беріг. Як тільки, зійшовши з кораблів, вони ступили на землю, відразу ж дали прозвання тому місцю. Говорять, що до цього дня воно так і називається Готіськандза (гирло Вісли). Коли там виросла велика кількість люду, а правив всього тільки п'ятий після Беріга король Філімір, син Годаріга, то він ухвалив, щоб військо готовий разом з сім'ями рушило звідти.У пошуках зручних областей і відповідних місць для поселення він прийшов в землі Ськифії, які на їх мові називалися Ойум. Філімір, захопившись великою великою кількістю тих країв, перекинув туди половину війська, після чого, як розповідають, міст, перекинутий через річку, непоправно зламався, так що нікому більше не залишилося можливості ні прийти, ні повернутися. Та ж частина готовий, яка була при Філіміре, перейшовши річку, виявилася переміщеною в область Ойум і опанувала бажаною землею. Та година ж без уповільнення підступають вони до племені спалов і, зав'язавши битву, добиваються перемоги. Звідси вже, як переможці, рухаються вони в крайню частину Ськифії, що є сусідами з Понтійським морем".

Розповідь про переселення готова на трьох кораблях символічний. Три кораблі як би указують на розділення готовий на три особливі племена: гепідов, везеготов і остроготов. Причому, розділення на отроготов і везеготов відбулося пізніше, вже в причорномор'ї. Остроготамі правили королі з роду Амалов, а везеготамі - з роду Балтов.

Розповідь Іордана підтверджується, в значній мірі, даними археології. Дійсно, в першому столітті н.е. в нізовьях Вісли наголошується поява великої групи нового населення, що володіло багатьма рисами матеріальної і духовної культури, характерної для Скандинавії. З кінця II в. н.е. фіксуються просування готовий на південь. Результатом міграції готовий і їх взаємодії з місцевими племенами стала поява на обширній території від Нижнього Подунавья до Подонья, що включає землі Румунії, Молдови, України і півдня Росії, величезної кількості дивно схожих один на одного поселень і могильників, що представляють археологічну культуру, звану черняховськой.

Опинившись в Північному причорномор'ї, готи стали сусідами Римської імперії, ослабленої політичною кризою. Войовничих готських вождів і їх дружин маніли багатства Імперії. У представленні варварів цієї епохи війна ради здобичі і слави була єдиною гідною вільної людини заняттям. В зв'язку з цим пригадаємо слова Тацита про германців: ".Если община, в якій вони народилися, закосневаєт в тривалому світі і неробстві, безліч знатних хлопців відправляється до племен, залучених в яку-небудь війну, тому що спокій цьому народу не до душі, і так як серед мінливостей битв їм легко прославитися, та і містити велику дружину можна не інакше, як тільки насильством і війною.". По словах Тацита, германці вважали, що ".постыдно вождеві поступатися кому-небудь в доблесті, ганебно дружині не уподібнюватися доблесть своєму вождеві.А вийти живим з бою, в якому ліг вождь, - ганьба і ганьба на все життя; захищати його, оберігати, здійснювати доблесні діяння, подумуючи тільки про його славу, - щонайперший їх обов'язок: вожді б'ються ради перемоги, дружинники - за свого вождя. адже від щедрості свого вождя вони вимагають бойового коня, того ж спраглого крові і звитяжного списа. Що ж до їх прожитку і хоч простого, але рясного пригощання на бенкетах, то вони у них замість платні. Можливості для подібного марнотратства доставляють їм лише війни і грабежи. І набагато важче переконати їх розорати поле і чекати цілий рік урожаю, чим схилити битися з ворогом і зазнати рани; більше того, по їх уявленнях, потім здобувати те, що може бути придбане кров'ю, - лінощі і легкодухість".

Джерело:  http://crimeagold.com.ua/peoples/gots.htm

 

Посилання по темі:

Готы  
Готы и предыстория "готской проблемы".
Град, смешанный с кровью. Крымский Готсбург.

Література по темі:

Кримське ханство / Готи

Статті

21.07.2008 Відлуння великої культури

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.