on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Організації > Література > Бібліотеки > “Бібліотеки історія жива...”

 

“Бібліотеки історія жива...”

Дійсно історична подія в Каланчацький центральній районній бібліотеці вперше в районній ЦБС Херсонщини відкрито музейну експозицію бібліотечної справи “Бібліотеки історія жива...”.
Музейна експозиція невелика, але з впевненістю можна сказати, дуже цікава, це початок великої справи. Нам є що показати, є про що розповісти нащадкам, які повинні знати історію книгозбірень, адже бібліотечна справа в районі розвивалась ще в дожовтневі часи і має майже вікову історію.

Плине невблаганний, час. Відходять у небуття живі свідки розвитку бібліотечної справи минулого століття. А нам залишаються лише документи, фотографії - в архівах та в бібліотеці. Перерізати святкову стрічку і першою увійти до музею було надано право найстарішому бібліотекареві, ветерану бібліотечної справи, людині з великої літери, наставниці молоді Лідії Дмитрівні Лебідь, яка своє життя присвятила бібліотеці, з одним єдиним записом в трудовій книжці.

Рівень бібліотечної роботи в нашому районі на щабель вище від вимог щодо районних бібліотек, про що свідчать результати участі наших книгозбірень у різних обласних та Всеукраїнських конкурсах, оглядах, акціях і, навіть, Міжнародних конкурсах. Історія, гарні справи бібліотечної системи варті вивчення, визнання.
За цією роботою стоять бібліотекарі з великою душею, високим почуттям відповідальності, любов'ю до справи.

Тому готуючи експозицію, один з стендів присвячено саме цим людям, які стояли у витоків, відновлювали бібліотеку з руїн у післявоєнні часи, в період перебудови та в роки Незалежності, людей, які все своє життя віддали бібліотечній справі, для яких бібліотека стала другою домівкою, всі сили, знання, досвід, кращі роки життя віддали улюбленій роботі, не мислили себе без бібліотеки, без книги, без читачів...

У серпні 1950 року в Каланчаку почала працювати дитяча бібліотека, відокремившись від районної. Ця дитяча бібліотека є кращою на Херсонщині, вона гордість бібліотечної справи в районі. Скільки поколінь читачів пройшло через неї, скільком поколінням прищепили вони любов до книги!

Значним кроком у розвитку бібліотек стала централізація. В жовтні 1979 року в єдину мережу об'єдналися районна, дитяча та сільські бібліотеки. Матеріали та документи проведення централізації широко відображені в експозиції.
Сільські бібліотеки, вогник культури на селі! Цікава та різноманітна робота сільських книгозбірень. У роки радянської влади були помічниками партійних організацій, агітаторами та політінформаторами... Сьогодні це осередки культури, центри краєзнавчої роботи, гуртків, клубів за інтересами, центри спілкування...

Кожній книгозбірні відведено місце в експозиції, де містяться розповіді про роботу з дня заснування, працівників усіх часів з фотографіями та сьогодення.
Окремий стенд присвячено сьогоденню, з неординарними успіхами та здобутками, завдяки активній позиції бібліотеки та окремих працівників, Каланчацька ЦБС постійно бере участь в обласних та республіканських конкурсах, оглядах, акціях : “Поетичні паростки”, “Найкращий читач року”, “Лідер року”, “Наша бібліотека”, “Моя мала Батьківщина”, “Родинне дерево”, “Свіча пам'яті”, “Бібліоспаринги”, “Міс сільська бібліотека”, “Тут Бать ківщини моєї початок” та інші. І перемагає і отримує нагороди, подяки, і навіть, цінні подарунки, книги. Традиційними стали районні конкурси: читацьких родин, “Бібліоміс”, Тижні дитячої та юнацької книги, фестиваль бібліотечних клубів за інтересами... І, навіть, створили свій літературний театр...

Є в експозиції цікаві експонати: ротатор для друкування каталожних карточок, нумератор книжок, чорнильниця з ручкою, рахівниця, гасова лампа; представлені найстаріша книжка, найменша за розміром, зачитана читачами і така, що зовсім не користувалася попитом, інші цікаві матеріали. Представлено також плани та звіти 50-80 років минулого століття, методичні рекомендації, поради щодо роботи з читачами, які є дуже цікавими та такими, що викликають подив чи усмішку...
Розміщено карту району з позначками розташування книгозбірень, цікаві висловлювання про бібліотеки та книжки.

Час не стоїть на місці. Нові технології упевненим кроком входять у життя. І бібліотека не виняток. У 2004 році Каланчацька централізована бібліотечна система єдина серед районних ЦБС Херсонщини виграла Грант Посольства США в Україні “Інтернет для публічних бібліотек LEAP-ІV”. У центральній районній бібліотеці було відкрито Інтернет-центр, який дав можливість одержання будь-якої інформації з будь-якої галузі знань з будь-якої частини земної кулі. Матеріали відкриття Інтернет-центру широко представлені на експозиції.

Пишається бібліотека своїми активістами. А найактивніші читачі занесені в книгу пошани Каланчацької центральної бібліотеки, серед них: Голощепова Інна Олексіївна, Кравченко Марія Макарівна, Чурай Ліда Олексіївна, Петренко Євгенія Павлівна, Сувертка Людмила Данилівна, Шендрик В'ячеслав Олексійович, Яв Орська Людмила Степанівна, Кручина Світлана Владиславівна, Каленська Надія Михайлівна, Грибко Віктор Миколайович. Курильова Валентина Миколаївна. Сольонов Олександр Олексійович, Нігачова Галина Дмитрівна, Глушков Микола Олексійович та багато інших.

У бібліотеках району широкий актив читачів, багато помічників, спонсорів, багато земляків взяли участь в акції “Подаруй бібліотеці книгу!”, їх прізвища представлено в експозиції.
Бібліотеки району намагаються працювати з різними категоріями користувачів. Читачів за інтересами об'єднали клуби “Старшокласник”, “Спілкуймось”, “Дивослово”, “Чомучка”, “Клуб цікавих зустрічей”, “Альтаїр”, “Барвінчата”, “Веселка”, “Дзвіночок”, “Бджілка”, “Натхнення”, “Пролісок”, “Палітра”...

Бібліотека живе, працює і творить свою історію - історію сьогодення. Яка з роками також увійде до експозиції, і про цю історію вже наші діти будуть розповідати майбутнім читачам: онукам і правнукам, та їх дітям...
Велику роботу по збору матеріалів, оформленню, багато зусиль по проведенню презентації приклала організатор музейної експозиції Маргарита Молдован бібліограф центральної бібліотеки.

Надія Федкевич,
директор Каланчацької ЦБС, депутат районної ради
“Наддніпрянська правда”.- №6.- 27.01.2010.- стр4

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.